Torby papierowe i foliowe, mimo że służą praktycznie do tego samego, różnią się od siebie pod wieloma względami. Ich głównym zastosowaniem jest jednak możliwość transportowania i zabezpieczania różnego typu towarów w wygodny sposób. Zwolennicy dbania o środowisko naturalne namawiają do używania toreb papierowych, jednak czy produkty foliowe są aż tak niekorzystne dla naszej planety?

Różnice między torbami papierowymi a foliowymi

Zasadniczą różnicą pomiędzy torbą foliową, a papierową jest materiał, z którego jest wykonana. Papier jest produktem ekologicznym, bezpiecznym dla środowiska, ponieważ pochodzi z naturalnych zasobów planety. Do jego wytworzenia niezbędna jest jednak wycinka drzew, co zdaniem niektórych ma negatywny wpływ na ochronę przyrody. Warto jednak pamiętać, że papier może być poddany recyklingowi, a co za tym idzie, wykorzystywany powtórnie bez konieczności ponownej ingerencji w środowisko.

Folia wykorzystywana do produkcji toreb jest materiałem wytworzonym sztucznie. Wielu działaczy ruchów proekologicznych namawia do zaprzestania wykorzystywania toreb foliowych z uwagi na to, że tego typu materiał w środowisku naturalnym rozkłada się nawet 400 lat, tym samym zagrażając zwierzętom i roślinności. Jednak torby foliowe, tak samo jak papierowe mogą, a nawet muszą być poddane recyklingowi. Dzięki temu można wykorzystać je ponownie, a co za tym idzie, również dbać o środowisko.

Możliwości, które oferują torby papierowe i foliowe

Torby foliowe uważane są za wygodniejsze i bardziej wytrzymałe, niż te papierowe. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii papier również jest przygotowany do tego, aby udźwignąć cięższe przedmioty. Torby papierowe często są przeszywane w taki sposób, aby nie dopuścić do ich zerwania w przypadku przenoszenia produktów, np. zakupów o większej wadze. Zarówno na torebkach papierowych, jak i foliowych, można również wykonać różnego typu nadruki, takie jak logo firmy czy konkretny tekst. Możliwości jest wiele i tylko od użytkownika zależy, jaki typ torby wybrać, gdyż tak naprawdę łączy je więcej, niż dzieli.