Opakowania kartonowe wykorzystywane są do pakowania w różnych branżach – spożywczych, przemysłowych czy odzieżowych. Są lekkie oraz wykonane z ekologicznego materiału, dzięki czemu mogą być recyklingowane i szybko się rozkładają. Przeczytaj, jakie muszą mieć atesty, by mogły być wykorzystywane do pakowania.

Jakie wyróżniamy opakowania kartonowe i papierowe?

Na rynku istnieje szeroki wybór opakowań wykonanych z kartonu lub z papieru. W sklepach najczęściej wykorzystywane są torby papierowe, które pozwalają na przechowanie i transport zakupionych produktów. Do łask wraca również zwykły papier pakowy. Z kolei najczęstszym rodzajem opakowania wykonanego z tektury jest pudełko klapowe, które jest dosyć wytrzymałe i odporne. Na specjalne zamówienia wykonywane są opakowania fasonowe, mające wyróżniać się kształtem i wyglądem. Produkowane są również pudełka z pokrywą czy tektura falista, która świetnie sprawdza się w zabezpieczaniu przewożonych przedmiotów. Istotne jest, aby wszystkie rodzaje wymienionych opakowań spełniały określone normy umożliwiające ich sprzedaż i dalsze wykorzystanie.

Atesty, które powinny mieć opakowania kartonowe

Aby opakowanie kartonowe mogło być dopuszczone do obrotu, musi ono mieć odpowiednie atesty. Szczególnie w przypadku kontaktu z żywnością. Jednym z atestów dla opakowań kartonowych jest FSC (Forest Stewardship Councill), który zaświadcza, że materiały, z jakiego powstał dany karton, zostały uzyskane w sposób etyczny. Z kolei potwierdzeniem, że dane opakowanie spełnia szczególne wymogi, pod względem bezpieczeństwa jest atest Higieniczny Państwowego Zakładu Higieny. Uzyskanie tego atestu, a także rekomendacji Niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka jest niezbędne w przypadku kartonów przeznaczonych do przechowywania żywności.