Jakie jest ich zastosowanie?

Opakowania foliowe są dziś używane praktycznie w każdej dziedzinie życia. Posiadają wyjątkowe właściwości, które umożliwiają bezpieczne przechowywanie żywności czy produktów różnych gałęzi przemysłu. Folia zyskała tak dużą popularność, ze względu na to, że jest tania i łatwa w produkcji. Obecnie dzięki rozwojowi technologii opakowania foliowe wytwarzane są często z materiałów przyjaznych dla środowiska i bezpiecznych z punktu widzenia ekologicznego.

Folia w przemyśle spożywczym

Folia jest szeroko wykorzystywana w przemyśle spożywczym i handlu detalicznym. Zapewnia przede wszystkim szczelność i jednocześnie chroni przed dostępem wilgoci i powietrza, a tym samym zapobiega przedwczesnemu psuciu się żywności i wydłuża jej okres przydatności do spożycia. Dobrze nadaje się do przechowywania produktów sypkich, a także płynnych, natomiast przeźroczystość umożliwia ocenę produktu przez konsumenta jeszcze przed zakupem.

Nośnik reklamy

Na foliach można wydrukować praktycznie wszystko, dlatego opakowania foliowe powszechnie pełnią funkcje reklamowe. Producenci chcą, aby logo ich firmy było kojarzone z przyjemnymi doznaniami, związanymi na przykład ze spożywaniem danego produktu. Konsument w przypadku ponownego zakupu, łatwo skojarzy miłe odczucia i powiąże je z nazwą firmy, decydując się na powtórny zakup danej marki. Ponadto opakowania foliowe mogą prezentować wysoką wartość wizualną i cieszyć wzrok ich użytkowników, dostarczając przyjemnych wrażeń urozmaiconą grafiką.

Inne gałęzie przemysłu

Poza przemysłem spożywczym folia wykorzystywana jest również do ochrony produktów innych gałęzi gospodarki, dzięki temu, że zabezpiecza przed kurzem, pyłem, zanieczyszczeniami oraz ułatwia transport i zajmuje mało miejsca. Przy zastosowaniu odpowiedniego rodzaju folii, na przykład popularnej folii bąbelkowej wypełnionej powietrzem, folia zyskuje wartość ochronną. Produkty w nią zapakowane są niewrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.

Oczywiście w każdym gospodarstwie domowym znajdzie się miejsce dla opakowań foliowych. Przykładowo popularne woreczki strunowe świetnie nadają się do segregacji drobnych przedmiotów, a folia spożywcza umożliwia zapakowanie kanapek do pracy czy szkoły.