Odświeżacze powietrza to szeroka grupa produktów, do której zaliczamy zarówno mniejsze i większe urządzenia, jak i rozmaite preparaty, które skutecznie eliminują nieprzyjemne zapachy z pomieszczeń. Powietrze w obiektach zamkniętych, w tym zarówno w domach, biurach, jak i lokalach użytku publicznego, zawiera wiele rozmaitych zanieczyszczeń, o których istnieniu na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy. Większość z nich nie jest groźna dla zdrowia, ale może wpływać na roztaczającą się we wnętrzu woń. Odpowiednio dobrane odświeżacze mogą ją nie tylko maskować, ale wręcz prowadzą do jej eliminacji.

Odświeżacze i neutralizatory do walki z nieprzyjemnymi zapachami

Każdy lubi przebywać w pomieszczeniach, w których roztacza się przyjemna woń. Zapachy mają bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, emocje, a nawet decyzje, jakie w danym momencie podejmujemy. Właśnie dlatego odświeżacze powietrza dostępne są obecnie w wielu zapachach i występują pod różnymi postaciami. Najbardziej popularne są rozmaite spraye, odświeżacze wkładane do gniazdka elektrycznego, świece zapachowe, dyfuzory itd. Mają one wszechstronne zastosowanie zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i biurach, hotelach, lokalach usługowych i handlowych itp. Co ciekawe, obecnie coraz częściej zapachy wykorzystywane są również w ramach działań marketingowych, a ich głównym celem jest wówczas nakłonienie konsumenta do dokonania konkretnego działania (np. zakupu) poprzez wywołanie w nim pozytywnych skojarzeń zapachowych. Przykładowo, w okresie świątecznym punkty handlowe na szeroką skalę stosują zapachy pierników, goździków czy mandarynek.

Oprócz klasycznych odświeżaczy do powietrza wyróżnić można też neutralizatory, które nie tylko maskują nieprzyjemne wonie, ale wręcz prowadzą do ich eliminacji. Jest to możliwe ze względu na zastosowanie odpowiednich substancji, które wchodzą w reakcje chemiczne z cząsteczkami lotnymi o nieprzyjemnym zapachu i prowadząc do ich neutralizowania. Tego rodzaju produkty zazwyczaj występują w formie płynnej do rozpylania (np. spraye lub aerozole).

Jak dobrać odświeżacz powietrza do pomieszczenia?

Odświeżacz powietrza powinien być dobrany adekwatnie do specyfiki pomieszczenia, w którym będzie zastosowany. Jest to szczególnie ważne we wnętrzach szczególnie narażonych na nieprzyjemne zapachy, np. w których pali się papierosy.

Odpowiednie wonie są bardzo ważne w obiektach hotelowych, które powinny być kojarzone z czystością, komfortem i luksusem. W tym przypadku warto zastosować neutralizatory, które pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Będzie to dobre rozwiązanie również w przypadku biur czy innych pomieszczeń, w których pracownicy każdego dnia spędzają wiele godzin.

W mieszkaniach i domach odświeżacze można zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu, jednak szczególnie zalecane jest ich stosowanie w toaletach i łazienkach oraz w pokoju dziennym, w którym najczęściej przyjmowani są goście, więc trzeba zadbać o przyjemny zapach.