Ręczniki papierowe i suszarki do rąk spotkać można w wielu obiektach użytku publicznego. Pomimo rosnącej popularności elektrycznych suszarek, ręczniki papierowe są nadal w użytku. Suszarki generują bowiem wiele hałasu i większość modeli ma za małą moc, aby dokładnie osuszyć dłonie w krótkim czasie. Poza tym wydobywający się z suszarki charakterystyczny szum jest nieprzyjemny dla dzieci. Właśnie dlatego najmłodsi zdecydowanie częściej sięgają po ręczniki papierowe.

Zaletą nowoczesnych suszarek jest możliwość podgrzewania strumienia powietrza i wysoki poziom higieny – urządzenia wyposażone w czujnik ruchu są bezdotykowe. Istnieje jednak ryzyko roznoszenia wirusów na większe odległości w wyniku oddziaływania rozchodzących się mas powietrza. Poza tym suszarka wymaga przygotowania odpowiedniego miejsca w pobliżu gniazdka elektrycznego, co nie zawsze jest możliwe.

Ręczniki papierowe z kolei dobrze chłoną wilgoć, są miękkie i przyjemne w dotyku. Można je umieścić w specjalnym dozowniku, co przekłada się na wyższy poziom higieny – na rynku dostępne są dozowniki manualne i automatyczne. Użytkownik ma kontakt wyłącznie z pojedynczym arkuszem papieru, a więc ryzyko przenoszenia wirusów jest znikome.

Dlaczego warto wybrać ręczniki papierowe?

Obecnie najpopularniejsze środki czystości w Warszawie to ręczniki papierowe, które powstają z materiałów z recyklingu. Po zużyciu kwalifikowane są do odpadów zmieszanych i wywożone na wysypiska. Niemniej papier jest materiałem biodegradowalnym i bardzo szybko się rozkłada, a zatem korzystanie z ręczników papierowych nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Poza tym, do wysuszenia rąk ręcznikiem nie jest potrzebny prąd, co w praktyce oznacza niższe rachunki za energię elektryczną. Ręczniki papierowe występują w listkach lub w obszernych rolach, dostępne są także czyściwa specjalistyczne, na przykład z włókniny.