Utrzymanie czystości w łazience nie jest wyłącznie kwestią estetyczną. I choć porządek w tym pomieszczeniu wpływa na jego atrakcyjność, warto pamiętać, że czysta łazienka jest przede wszystkim wolna od bakterii. Niestety duża wilgotność powietrza i wysokie temperatury panujące w tym pomieszczeniu stwarzają idealne warunki do ich rozwoju. Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych, trzeba o łazienkę odpowiednio zadbać. O tym, co robić, piszemy w dalszej części artykułu.

Po pierwsze – regularne sprzątanie

Bez regularnego sprzątania nie ma mowy o utrzymaniu porządku w żadnym pomieszczeniu. Łazienka nie jest w tym przypadku wyjątkiem, ale to właśnie w niej szczególnie ważne jest to, by sprzątanie szło w parze z dezynfekcją. Powodem tego jest fakt, że często na z pozoru czystych powierzchniach znaleźć można wiele groźnych dla zdrowia bakterii. Duże znaczenie ma więc stosowanie odpowiednich środków czystości i akcesoriów do sprzątania. Skuteczna chemia gospodarcza nie tylko usuwa widoczne gołym okiem zabrudzenia, ale także odkaża powierzchnie i neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Warto przy tym pamiętać, że sprzątanie nie powinno dotyczyć wyłącznie armatury, kabiny prysznicowej czy muszli WC. Równie istotne jest czyszczenie grzejnika, płytek oraz fug. Aby zachować higienę, należy się też stosować do 3 istotnych zasad dotyczących tego, by:

  • regularnie prać ręczniki i dywaniki łazienkowe,
  • zawsze opuszczać deskę klozetową,
  • szczoteczki do zębów i pędzle kosmetyczne przechowywać z dala od WC, najlepiej w zamkniętych szafkach.

Po drugie – sprawna wentylacja

W utrzymaniu właściwej higieny w łazience kluczową rolę odgrywa też wentylacja. Ci, którzy w łazienkach mają okna, powinni je regularnie otwierać. Ci, którzy mają łazienki w pomieszczeniach bez okien, muszą z kolei zadbać o drożność kratek wentylacyjnych. Sprawny system wentylacyjny ułatwia odprowadzanie nadmiaru wilgoci, a jednocześnie gwarantuje nieustanny dopływ świeżego powietrza. W taki sposób można utrzymać właściwy mikroklimat w łazience, a tym samym zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni.