Porowate powierzchnie ze względu na wgłębienia, rysy i mikropory w większym stopniu absorbują zanieczyszczenia niż elementy wykonane z idealnie gładkich materiałów. Zabrudzenia osadzające się w porowatej strukturze z biegiem czasu mogą stać się bardzo trudne do usunięcia, dlatego takie powierzchnie trzeba regularnie myć odpowiednimi środkami.

W przypadku bardzo opornych do zlikwidowania osadów warto sięgnąć po środki głęboko penetrujące, które skutecznie doczyszczą osad na porowatych posadzkach i innych powierzchniach. Tłuste zabrudzenia najlepiej usunąć za pomocą detergentów zawierających w składzie emulgatory, dzięki którym tłuszcze ulegają rozpuszczeniu. Do codziennego mycia dobrze sprawdzą się delikatne i uniwersalne środki do czyszczenia zawierające w składzie polimery, które stworzą na powierzchni posadzki warstwę ochronną, dzięki czemu podłoga stanie się mniej podatna na zabrudzenia.

Czym umyć chropowate płytki?

W trakcie domowych porządków najbardziej problematyczne w czyszczeniu są porowate płytki. Gres najlepiej myć delikatnym detergentem z użyciem gorącej wody, która szybko odparuje z chropowatej powierzchni, dzięki czemu na posadzce nie pozostaną nieestetyczne smugi po myciu. Preparat do szorstkich płytek nie powinien się pienić.

W przypadku płytek o bardziej chropowatej strukturze można sięgnąć po szczotkę ryżową lub szmatkę, która nie pyli ani nie pozostawia nitek. Do wody można dodać preparat na bazie alkoholu lub środek rozpuszczający osady. Warto jednak wiedzieć, że detergenty mogą mieć odczyn kwaśny lub zasadowy i nie wszystkie środki są skuteczne wobec każdego typu zabrudzenia. Naloty wapienne, kamień wodny i rdzę najlepiej usuwać środkami kwasowymi a do tłuszczu i uporczywych zabrudzeń dobrze sprawdzają się preparaty o zasadowym odczynie.