Płyn do mycia naczyń jest jednym z podstawowych i najczęściej stosowanych środków czyszczących w każdym domu (i nie tylko w domach) – nawet tam, gdzie na co dzień dostępna jest zmywarka. Wbrew pozorom można w nim myć nie tylko naczynia, gdyż jest to bardzo uniwersalny i wszechstronny detergent. Na rynku znaleźć można wiele produktów zarówno znanych, jak i mniej rozpoznawalnych marek. Jak wybrać odpowiedni płyn do mycia naczyń? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Kilka wskazówek w dalszej części naszego wpisu.

Działanie płynu do mycia naczyń

Zanim przejdziemy do kwestii doboru odpowiedniego płynu do naczyń, wyjaśnimy, dlaczego to właśnie ten środek czystości jest tak przydatny i uniwersalny. Jest to preparat powierzchniowo czynny, co oznacza, że redukuje napięcie powierzchniowe wody. Cząsteczki tego typu płynów mają specyficzną budowę — z jednej strony łączą się z wodą (cząstki hydrofilowe), z drugiej skutecznie przyciągają brud i tłuszcz (cząstki hydrofobowe). Łącząc ze sobą wodę i zabrudzenia, skutecznie umożliwiają ich usuwanie z powierzchni naczyń. W trakcie zmywania dochodzi do reakcji, które dodatkowo ułatwiają odrywanie zabrudzeń. Powstająca piana rozrzedza tłuszcz, co ułatwia jego spłukiwanie i odprowadzanie z powierzchni. Dobrej jakości płyn powinien też zmiękczać wodę, co przyspiesza cały proces mycia.

Jak i gdzie znaleźć dobrej jakości płyn do mycia naczyń?

Konsumenci podczas wyboru płynu do mycia naczyń kierują się różnorodnymi kryteriami: marką, ceną, zapachem, pojemnością opakowania itd. Oczywiście wszystkie te czynniki są ważne, jednak najważniejszą rzeczą, na którą trzeba zwracać uwagę, jest skład danego preparatu. Od zawartości składników czynnych zależy, czy wybrany środek czystości zapewni oczekiwaną jakość i skuteczność.

Nie mniej ważna jest wydajność płynu do mycia naczyń. Kilka kropel powinno wystarczyć do przygotowania odpowiednio stężonego roztworu, w którym umyjesz przynajmniej kilkanaście naczyń. Nie mniej istotne jest bezpieczeństwo zastosowania, zarówno dla użytkowników, jak i środowiska naturalnego.

Jeśli szukasz wysokiej jakości płynu do mycia naczyń, koniecznie zapoznaj się z naszym asortymentem chemii gospodarczej. Gwarantujemy sprawdzone produkty w przystępnych cenach.